Skip to navigation Skip to main content
Dikke Sneeuwvlokken Met Sneeuwdump (1)

Dit weekend is er wijdverspreid sneeuw gevallen in de Alpen en de webcams laten deze ochtend een heerlijk laagje verse sneeuw zien. Eindelijk zijn ook Oostenrijk en de Dolomieten aan de beurt gekomen. Deze week komt er nog meer sneeuw aan en dan vooral op woensdag, maar aan de andere kant staan er ook dagen met föhn op de planning. In dit weerbericht praat ik je bij.

In het kort:

  • Maandag: eerst nog wat wolken en lokaal lichte neerslag (sneeuw vanaf 600–1000 m), later vaker opklaringen en betere zichtcondities op de berg.
  • Dinsdag: (zuid)föhn aan de noordkant met zonmomenten, maar ook wind op hoogte; later vanuit het westen meer bewolking en de eerste neerslag.
  • Woensdag/donderdag: wisselvallig met de beste sneeuwkansen voor zuidkant en West-Alpen; sneeuwgrens meestal rond 800–1000 m (lokaal lager).

Vandaag: van ochtendsneeuw naar zon

Een lagedrukgebied boven het oosten van Duitsland stuurt vandaag nog wat vochtige lucht vanuit het noordwesten naar de Alpen. In de Oostenrijkse en Zwitserse Noord-Alpen kan in de ochtend uit restbewolking nog wat sneeuw vallen (sneeuwgrens tussen 600-1000 meter hoogte), maar vanuit het zuidwesten krijgt de zon snel meer ruimte. Er staat een ‘pauzedag’ op de planning, waarbij het volop genieten wordt van de verse sneeuw en zon.

Na verse sneeuw komt zon in Lienz
In Lienz (Oostenrijk) schijnt de zon al volop na de sneeuwval!

Dinsdag: föhn zet de deur open voor zon (maar ook meer wind)

Het lagedrukgebied boven Duitsland trekt in de nacht naar dinsdag weg naar het oosten, maar de dienst wordt snel opgevolgd door een lagedrukgebied boven de Britse eilanden. De wind draait naar het zuiden tot zuidwesten en dat betekent aanzienlijk mildere condities. In de skigebieden in de Noord-Alpen in Oostenrijk, Zwitserland en de Duitse Alpen staan er föhnwinden op de planning. ’s Ochtends is er kans op Hochnebel, maar die trekt snel weg. Vooral op hoogte kan het flink waaien.

Een opkomend warmtefront stuurt in de loop van de dag meer bewolking richting het Alpengebied. In de Franse Alpen trekt het ’s middags snel dicht en tegen de avond volgen hier de eerste buien. Eerst nog bij een hoge sneeuwgrens rond 1800-2000 meter, maar deze zakt in de nacht snel naar 800-1000 meter. Ook het westen van Zwitserland en het noordwesten van Italië kunnen dan snel rekenen op de eerste winterse neerslag – een voorproefje van wat er woensdag gaat gebeuren.

Woensdag: een dag met lokaal veel sneeuw

In de nacht naar woensdag wordt het weerbeeld nog interessanter als het warmtefront wordt opgevolgd door een koufront. Er ontstaat een depressie waar vooral de zuidkant van de Alpen van gaat profiteren. Dit betekent veel sneeuw voor delen van de Franse Alpen, het zuidwesten van Zwitserland, Noord-Italië (met nu vooral de Dolomieten) en het zuiden van Oostenrijk (Osttirol/Karinthië). De sneeuwgrens komt tussen 800-1000 meter hoogte te liggen, maar kan door de intensiteit van de neerslag ook lager uitkomen. Qua sneeuwhoeveelheden kun je vaak rekenen op 20-30 cm (o.a. Livigno, Val Gardena, Cortina d'Ampezzo, Val Thorens) en in gunstige stau-hotspots op 30-60 cm (o.a. Nassfeld, Les Deux Alpes).

In de ochtend zal er in de bergen in de Noord-Alpen nog een sterke zuidelijke föhnwind waaien, maar die neemt in de middag gelukkig af.

Pas op: gladheid

Wie de komende dagen in de Alpen is, moet lokaal rekening houden met gladde omstandigheden op de weg. Het is behoorlijk koud geweest de afgelopen weken, waardoor de ondergrond nauwelijks opwarmt. Met de wisselende sneeuwgrens kan er in de dorpen en dalen zowel sneeuw als regen vallen, wat het risico op ijzel met zich meebrengt. Tips voor veilig reizen met winterse omstandigheden ›››

Donderdag: van west naar oost opklaringen

Op donderdag volgen vanuit het westen de eerste opklaringen, maar verder naar het oosten kan het in de ochtend nog lekker doorsneeuwen. In delen van Zwitserland, de Dolomieten en op grote schaal in Oostenrijk kan het donderdagochtend lekker door blijven sneeuwen. De sneeuwgrens komt rond 300-700 meter hoogte te liggen en je kunt rekenen op nog eens 5-10 cm. ’s Middags volgen er opklaringen en keert de zon in het hele Alpengebied weer even terug, maar niet voor lang.

Vanaf vrijdag: wisselvalligheid houdt aan

De wisselvalligheid blijft voorlopig aanhouden, met een combinatie van zonnige en sneeuwrijke skidagen. Op vrijdag kan er bijvoorbeeld nog eens 10-20 cm sneeuw vallen in delen van de Franse Alpen en ook voor het weekend en de dagen daarna geven de weerkaarten sneeuwperiodes aan. Ideaal nu we langzaam richting de voorjaarsvakantie koersen en de volgende grote groep wintersporters staat te popelen om naar de sneeuw te gaan. Later deze week volgt een nieuwe update.

Happy In Sierra Nevada

Over Florien

Florien is hoofdredacteur van Snowplaza en een wintersport expert met meer dan 10 jaar ervaring in de reis- en wintersportbranche. Enkele van haar favoriete skigebieden zijn Val Gardena, Åre, Trysil en Alta Badia en ook heeft ze een enorme kennis over het wintersportweer. Het is haar missie om jou elke dag te inspireren en informeren over alles wat met wintersport te maken heeft.