Le Mur Suisse, ook wel de Zwitserse Muur en La Chavanette genoemd, is een van de steilste pistes van de Alpen. Voor de gevorderde skiër een echte uitdaging om uit te proberen tijdens een wintersport in Les Portes du Soleil. De muur is maar liefst 400 meter lang, heeft een hellingspercentage van wel 76%. Het bovenste gedeelte is zelfs nog iets steiler, waardoor pistenbully's hier niet kunnen prepareren en de buckels soms wel twee meter hoog zijn. In dit artikel nemen we Le Mur Suisse in Les Portes du Soleil onder de loep.
In het kort
- Le Mur Suisse ligt op de grens van Frankrijk en Zwitserland, tussen Avoriaz en Les Crosets.
- De afdaling is 1,3 km lang en overbrugt 331 hoogtemeters, met een maximaal hellingspercentage van 76%!
- De Zwitserse Muur is niet geprepareerd en alleen geschikt voor zeer ervaren wintersporters.
Le Mur Suisse: buckels van wel 2 meter hoog
De Zwitserse Muur is alleen geschikt voor zeer ervaren wintersporters. De afdaling is ontzettend steil, met een gemiddelde helling van bijna 40 graden. Afhankelijk van de sneeuwcondities kunnen de buckels hier wel 2 meter hoog worden. Helemaal bovenaan bij de eerste 100 meter, waar de helling wel 90% is, kan geen pistenbully komen. De piste is dus niet geprepareerd en wordt daarom officieel gezien als skiroute.
Vanuit de Chavanette-stoeltjeslift kun je goed zien wat je te wachten staat. Eenmaal bovenaan bij het bergstation, op de grens van Frankrijk en Zwitserland, krijg je de kriebels als je naar beneden kijkt. Een flink portie moed en uithoudingsvermogen, in combinatie met een stevige buckeltechniek, zijn nodig om de piste succesvol te bedwingen.
Cijfers & feiten Le Mur Suisse - La Chavanette
Hieronder zetten we alle feiten en cijfers op een rij:
- Startpunt: bergstation stoeltjeslift Chavanette
- Hoogste punt: 2151 meter
- Lengte: 1300 meter
- Hoogteverschil: 331 meter
- Hellingspercentage: 76%
- Moeilijkheidsgraad: zeer moeilijk
- Skigebied: Les Portes du Soleil
- Belangrijk: alleen voor vergevorderde wintersporters
Waar ligt Le Mur Suisse?
Je vindt Le Mur Suisse aan de oostelijke kant van de Pas de Chavanette, op de grens tussen Frankrijk en Zwitserland. Vanuit Avoriaz bereik je het startpunt via de liften in de sector Chavanette. De afdaling loopt vanaf de grens richting het Zwitserse Les Crosets.
Bovenaan bij het bergstation, op 2151 meter, is een panoramarestaurant waar je je kunt voorbereiden voor de afdaling. Wie de steile helling van de Zwitserse Muur toch niet aandurft, kan met de Chavanette-stoeltjeslift naar beneden. Ook kun je via Avoriaz en andere pistes terugkeren richting Les Crosets en Champéry. Begin je eenmaal aan de afdaling, dan is er geen eenvoudige uitweg meer. Na het extreem steile begin wordt de helling geleidelijk iets minder steil, maar de vele buckels blijven veel kracht en concentratie vragen.
Succesvol naar beneden skiën van Le Mur Suisse
Op de buckelpiste van de Zwitserse Muur in Les Portes du Soleil wordt een speciale buckelhellingtechniek gebruikt, waar veel ervaring en oefening voor nodig is. Je moet een korte draaitechniek, kracht en veel geduld hebben. Het is belangrijk dat je altijd contact houdt met de grond en het zwaartepunt van het lichaam zo hoog mogelijk houdt. Bij het hoogste punt van de bult buig je je knieën en zet je de bocht in, zodat je weer recht komt met je ski’s in het bultdal.
Neem de tijd en houd voldoende afstand tot andere wintersporters. Bekijk voordat je aan de afdaling begint ook goed de sneeuwcondities. Bij harde of ijzige sneeuw is Le Mur Suisse aanzienlijk moeilijker dan bij een zachtere sneeuwlaag. Ook bij slecht zicht, grote drukte of vermoeidheid is het verstandiger om de afdaling over te slaan. Twijfelen is bovenaan geen probleem: de stoeltjeslift is een veilig alternatief terug.
Is Le Mur Suisse de steilste piste van Europa?
Le Mur Suisse is een van moeilijkste afdalingen van Europa, maar er zijn steilere pistes. Met een maximale helling van 76%, 331 hoogtemeters en een lang terrein vol buckels behoort Le Mur Suisse zonder twijfel tot de zwaarste afdalingen van de Alpen. Juist de combinatie van steilte, lengte en buckels maakt de afdaling zo berucht.
Schrijf je in voor de nieuwsbrief!
Wil jij op de hoogte blijven van het laatste nieuws op het gebied van wintersport, handige tips én de beste aanbiedingen ontvangen? Schrijf je dan nu in voor de nieuwsbrief!
Nog meer steile pistes in de Alpen
Naast de Zwitserse Muur zijn er meer uitdagende en steile pistes in de Alpen. Houd er rekening mee dat de percentages niet altijd rechtstreeks vergelijkbaar zijn. Soms gaat het om de gemiddelde helling en soms alleen om het steilste gedeelte.
- De Harakiri in Mayrhofen heeft een maximaal hellingspercentage van 78%. In tegenstelling tot Le Mur Suisse wordt deze zwarte piste wel geprepareerd.
- Op de Streif in Kitzbühel bereikt het gedeelte bij de Mausefalle een hellingspercentage van 85%.
- De Gamsleiten II in Obertauern heeft op het steilste gedeelte een hellingspercentage van ongeveer 100%. Ook deze afdaling staat bekend om de vele buckels.