Skip to navigation Skip to main content
Sierra Nevada Bord

Bij Spanje denken de meeste mensen aan zon, zee, strand, tapas en sangria, maar ook skiën kun je aan dat lijstje toevoegen. Het land telt meer dan 30 verschillende skigebieden, waaronder het meest zuidelijke van Europa: Sierra Nevada. Het stond al een tijdje op m’n lijstje om hier te gaan skiën en vorige week was het dan eindelijk zover. Benieuwd hoe dat was? In dit blog vertel ik je alles over een wintersport in de Sierra Nevada.

Het meest zuidelijke skigebied van Europa

Zuidelijker kun je niet skiën in Europa! En dat is precies wat een wintersport in de Sierra Nevada extra bijzonder maakt. Voordat je de bergen inrijdt zie je bij de stad Granada nog palmbomen staan, zo’n 45 minuten verder kom je in het hooggebergte terecht en wordt het landschap gedomineerd door pijnbomen – piños in het Spaans. Bovendien ben je hier ontzettend dicht bij de Middelandse Zee!

Sierra Nevada is een gebergte in het zuiden van Spanje, in de provincie Andalusië, met maar liefst 16 toppen die hoger zijn dan 3000 meter. Daarvan is de Mulhacén de hoogste top (3482 m). Sierra Nevada is Spaans voor besneeuwde bergketen en dat is precies wat je hier in de wintermaanden vindt. Valt er regen in Zuid-Spanje? Dan komt die neerslag in de bergen naar beneden als sneeuw. Dat is best bijzonder zo ver zuidelijk. Sneeuw is er de afgelopen tijd volop gevallen. Uitzonderlijk veel, waardoor het skigebied tot de sneeuwrijkste van dit winterseizoen behoort. Er ligt tot wel 400 cm op de pistes en je kunt er nog t/m 3 mei skiën!

Verkeersbord Sierra Nevada met afslag Granada
Skigebied Sierra Nevada ligt op zo'n 45 minuten rijden van Granada!

Verwelkomd door dikke sneeuwvlokken

Ik woon bijna twee jaar in het zuiden van Spanje, maar door de emigratie heb ik nog niet eerder tijd gehad voor een skitripje in de Sierra Nevada. En dat terwijl het vanaf mijn woonplaats Ayamonte slechts 4 uurtjes rijden is. Nu kwam het er dan eindelijk van: tijd voor weer een vinkje op m’n wintersport bucket list! Nadat we vanaf Granada de bergweg opreden naar Pradollano, werden we al snel verwelkomd door de eerste sneeuwvlokken. Al snel lag er meer dan 10 cm verse sneeuw en kreeg het skidorp dat magische witte tintje. Hallo winter in Spanje!

Sierra Nevada met verse sneeuw in maart
Verse sneeuw in de Sierra Nevada in het voorjaar

Dan maar de après-ski in…

Nadat we de auto in de parkeergarage hadden geparkeerd, verkenden we vooral het dorp en de après-ski. We kwamen later dan gepland aan en na een blik op de webcams en telefoontje met een bekende die wel op de piste stond, besloten we de halve dagpas van € 50,- niet voor die twee uurtjes aan te schaffen. Het zicht was bijzonder slecht. Dan maar een rondje door Pradollano en de après-ski alvast een beetje verkennen.

Après-ski in de Sierra Nevada met gratis tapas

De volgende dag de piste op

Onze eerste skidag is op maandag. De wekker gaat vroeg, want het plan is om de eerste lift omhoog te pakken. Die gaat om 08.30 uur. Het lijkt wel alsof iedereen uitslaapt: er staat bijna niemand bij de gondel en tot een uur of 10 hebben we de pistes bijna voor onszelf. Met de gondel kom je aan in het gedeelte Borreguiles op 2700 meter hoogte. Vanaf hier kun je alle kanten op en dat doen we ook. In een paar uurtjes verkennen we een groot deel van het skigebied. Vooral de pistes rondom skilift Monachil zijn favoriet. Deze lift is vrij snel en het is bovendien lekker rustig. We willen graag naar het hoogste punt, maar na zo’n 15 minuten in de sleeplift Panorámica blijkt de Laguna stoeltjeslift niet open te zijn. Balen, want vanaf dit punt kun je de Middellandse Zee zien.

Tussendoor pauzeren we even in de zon op het terras bij Borreguiles, waar het inmiddels behoorlijk druk is met klasjes en beginners. De groene pistes hier zijn niet fijn: veel onervaren skiërs zonder instructeur die maar wat doen. Gelukkig zijn de overige afdalingen rustiger en zonder kamikazepiloten. We eindigen de skidag met de dalafdaling. Die is nog in ideale staat, alleen onderaan is het wat papperiger.

Gondel in de Sierra Nevada
Flo en Niels in de Sierra Nevada blij in de skilift

Prachtige uitzichten tijdens het skiën

Wat ik vooral indrukwekkend vond van skiën in de Sierra Nevada? 100% de uitzichten. Zo anders dan in de Alpen! Het skigebied ligt als het ware in een kom boven Pradollano. Je skiet boven de boomgrens en vanaf meerdere punten heb je zicht op Granada. Bij helder weer moet je echt naar het hoogste punt op de Valeta koersen. Hier heb je uitzicht op de Middellandse Zee. Helaas was de lift om hier te komen tijdens mijn bezoek dicht. Een goede reden om nog eens terug te komen.

Uitzicht op Pradollano
Uitzicht op Pradollano
Uitzicht op Granada
Uitzicht op Granada
Happy Flo in de Sierra Nevada
Uitzicht op de pistes van de Sierra Nevada

Dag twee: poederen op de piste

We verblijven twee nachten in Pradollano en skiën twee dagen in de Sierra Nevada. Een skipas voor twee dagen voor volwassenen kost € 131,50. Hierbij kan het iets goedkoper zijn als je die online koopt. Tijdens de tweede nacht heeft het lekker gesneeuwd en als we wakker worden ligt er zo’n 5 cm sneeuw op het balkon van ons appartement. Wederom nemen we de eerste lift omhoog en is er bijna niemand boven. Zonde voor de uitslapers, maar fijn voor ons! Op hoogte is ruim 20 cm sneeuw gevallen en dus wordt het poederen op de piste. Het is met -15 °C nog iets kouder dan op de eerste dag. Het weer gaat alle kanten op. Van bewolking tot zon en dichte mist. Op een gegeven moment zien we zelfs een soort regenboog rondom de zon met glinsterende sneeuwdeeltjes eromheen. Bijna magisch gewoon!

Verse sneeuw op het balkon in de Sierra Nevada
Blij met verse sneeuw

Overnachten in Pradollano

We overnachten tijdens onze miniwintersport in de Sierra Nevada in Pradollano. Er zijn ook halverwege de bergweg wat accommodaties, maar dit is wel zo gezellig en alles is op loopafstand bereikbaar. Pradollano ligt op 2100 meter hoogte en is tegen de berg op gebouwd. Je vindt er tal van hotels en appartementen, in allerlei prijsklassen. Goedkoop is het niet, maar als je op tijd boekt of een goede deal kunt scoren, kun je voor een prima prijs overnachten. Wij verbleven in een appartement op slechts een paar minuten van de gondel, midden in het centrum.

Pradollano is een dorp dat vooral gericht is op wintertoerisme. Er zijn wat sportwinkels, opvallend veel skiverhuurbedrijven en allerlei leuke restaurants en bars. Voor boodschappen kun je terecht bij kleine lokale supermarktjes. Wil je geld besparen? Doe dan boodschappen voordat je de bergen inrijdt.

Tapas, churros én…

Pradollano bestaat veelal uit hogere gebouwen, maar is toch sfeervol. Dat komt vooral door de bouwstijl, maar ook door de vele restaurantjes, bars en cafés. De keuze is dan ook ontzettend uitgebreid: Zwitserse kaasfondue, churros, steaks, tapas, burgers en ga zo maar door. Wat wij vooral heel leuk vonden? Dat je bij veel bars een gratis tapa krijgt bij je drankje. Van Spaanse kroketten (croquetas) tot een bordje gestoofde kip met frietjes en stokbrood. En bij ieder drankje weer een ander hapje. De sfeer is gezellig en wat mij betreft mogen ze dit soort après-ski best in de Alpen doortrekken!

Tapasbar Sierra Nevada

Ruim 100 km aan pistes in Zuid-Spanje

Sierra Nevada is een skigebied in het hooggebergte dat tot ruim 3000 meter hoogte rijkt. Je skiet hier boven de boomgrens, wat betekent dat je bij bewolking of mist wel echt te maken hebt met slecht zicht. Wij hadden dit op de tweede dag en zagen zelfs op de dalafdaling niet meer dan 5 meter. Sierra Nevada telt ruim 112 km aan pistes, verdeeld over groen, blauw, rood en zwart. Het skigebied bestaat uit verschillende gedeeltes:

  • Área Veleta: het hoogste punt van het skigebied op de 3398 m hoge Veleta (de berg van het logo van Sierra Nevada) met rode pistes.
  • Laguna de las Yeguas: onder Áre Veleta, rechts op de pistekaart (rode pistes).
  • Borreguiles: waar je op 2700 meter hoogte uit de gondel stapt. Hier liggen mooie oefenhellingen voor beginners en kan het flink druk worden met klasjes. Ook zijn er blauwe en rode afdalingen.
  • Pista del Mar: een familiegedeelte met kidspark en de Shark Fun Trail.
  • Cauchiles / Parador: een veelzijdig aanbod rode en blauwe pistes bij de skilift Stadium en Valle de San Juan.
  • Loma Dílar: hier ligt funpark Sulayr en vind je de rustigere afdalingen. Daar moet je wel een lange liftrit voor over hebben. Veelal blauwe pistes, maar ook enkele groene, rode en zwarte.
  • Río Monachil: de pistes op de dalafdaling naar Pradollano (blauw en groen).

Opvallend: de pisteskleuren zijn niet helemaal vergelijkbaar met de Alpen. Zo is groen eerder lichtblauw en is blauw niet altijd het blauw dat je in de Alpenlanden gewend bent. Rood kan daarentegen vaak makkelijker zijn dan blauw. Zwart is uitdagend. Ook fijn: bij mindere sneeuwcondities staan er waarschuwingsborden: ‘alleen voor experts’.

Pistebord Sierra Nevada

Skiën in de Sierra Nevada, wat kost dat eigenlijk?

Maar wat kost dat nou, een paar dagen skiën in de Sierra Nevada? En is dat het waard? Ik vond het persoonlijk niet goedkoop. Ze zijn het enige skigebied hier in het zuiden en kunnen bepaalde prijzen vragen. Daarvoor krijg je een geweldige ervaring, maar ook veelal verouderde, trage liftjes en onervaren skiërs zonder skiles die je bijvoorbeeld ook in Winterberg vindt. Op een rijtje:

  • Een skipas kostte voor twee dagen € 131,50 (bij de liftkassa’s, online dynamisch en kan dus goedkoper zijn). Dat is vergelijkbaar met skigebieden in de Alpen met meer pistes én moderne liften. In de Sierra Nevada zijn de meeste liften verouderd en langzaam.
  • Lunch op de piste: omdat we met een groepje skiërs en niet-skiërs waren, troffen we elkaar bij het dalstation van de gondel voor een picknick. We hebben één keer wat gegeten op de piste. Dat kostte voor twee cola en één belegd stokbroodje € 20,-. Voor twee koffie en één warme choco betaalde ik € 8,-.
  • Après-ski: bier en wijn is wat duurder op hoogte, dan beneden in de dorpen en steden. Nog niet extreem: 4 bier, 1 wijn voor € 25,-. Vaak dus inclusief tapas.
  • Diner: wij gingen après-skiën met tapas (gratis) en aten daarna iets in het appartement. We hebben ook één keer wat in een restaurantje besteld als hapje vooraf: steak tartaar en tonijntartaar, 6 bier en 3 cava (4 personen) voor € 110,-.
  • Extra’s: houd rekening met parkeerkosten in de parkeergarage als er geen parkeergelegenheid bij je accommodatie is. Dit kost rond de 24 euro per 24 uur.
  • Boodschappen: iets duurder, dan wanneer je die ‘beneden’ koopt. Wij hadden van alles mee, dus hebben alleen wat brood bijgehaald.

Ga ik nog een keer? Zeker! We hebben de eerste plannen voor volgende winter al gemaakt…

Lege piste in de Sierra Nevada

Sierra Nevada, hoe kom je daar?

Voor mij was het een soort thuiswedstrijd: iets meer dan 4 uur rijden en daarna lekker de piste op, maar dat geldt natuurlijk niet voor iedereen. Vanaf Utrecht is het zo’n 2200 km rijden, wat ik persoonlijk niet zou doen als je de Alpen op minder dan de helft van dat aantal kilometers hebt. Het vliegtuig is dan de beste optie, bijvoorbeeld in combinatie met een stedentrip in Málaga of Granada. Het vliegveld van Málaga ligt op zo’n 170 km rijden. Een huurauto is dan wel zo makkelijk, maar er gaan ook bussen en transfers. De meeste tijd neemt de bergweg vanaf de rondweg bij Granada in beslag. Het is zo’n 35 km rijden naar Pradollano, maar daar doe je al snel drie kwartier over.

Happy In Sierra Nevada

Over Florien

Florien is hoofdredacteur van Snowplaza en een wintersport expert met meer dan 10 jaar ervaring in de reis- en wintersportbranche. Enkele van haar favoriete skigebieden zijn Val Gardena, Åre, Trysil en Alta Badia en ook heeft ze een enorme kennis over het wintersportweer. Het is haar missie om jou elke dag te inspireren en informeren over alles wat met wintersport te maken heeft.