Skip to navigation Skip to main content

De wintertijd is ingegaan: het aftellen naar het skiseizoen is begonnen!

Verse sneeuw bomen zon

Jaaaa, de wintertijd is ingegaan! Vannacht is de klok een uur teruggezet en daarmee voelt de winter ineens weer een stukje dichterbij. De dagen worden korter, de avonden donkerder en in de Alpen zijn de afgelopen dagen al prachtige winterse beelden te zien geweest. Voor wintersportliefhebbers kan het aftellen nu écht beginnen. En het goede nieuws? Over minder dan drie weken openen alweer de eerste grote skigebieden voor het winterseizoen 2026/2027!

In het kort:

  • De wintertijd is ingegaan en het aftellen naar skiseizoen 2026/2027 is begonnen.
  • Op verschillende gletsjers in de Alpen kun je al skiën.
  • Vanaf november openen steeds meer skigebieden, met de grote openingsgolf begin december.

Wintertijd: de winter komt nu echt dichterbij

Vannacht is om 03.00 uur de klok een uur teruggezet naar 02.00 uur. Dat betekent een uurtje langer slapen, maar ook dat het vanaf nu 's avonds een uur eerder donker wordt. Voor de een is dat even wennen, maar bij veel wintersportliefhebbers begint het juist nu te kriebelen. Want kortere dagen betekenen ook dat het wintersportseizoen steeds dichterbij komt!


En het wintergevoel wordt dit jaar nog eens extra aangewakkerd door de verse sneeuw die afgelopen week in de Alpen is gevallen. Op verschillende plekken kleurden de bergen opnieuw wit en zakte de sneeuwgrens tijdelijk flink. Natuurlijk betekent dat nog niet dat de winter definitief is begonnen, maar de eerste echte winterse plaatjes zijn binnen!

Skiën op de gletsjer in beeld

Hintertuxer Gletscher in het Zillertal Gletsjerskigebieden in Oostenrijk
© Spalder Media Group
Stubaier Gletscher (1)
Op 3600 Meter
Kitzsteinhorn
Vera Pitztaler Gletscher

Op deze gletsjers wordt al geskied

Wie echt niet meer kan wachten, hoeft helemaal niet tot december geduld te hebben. Op verschillende gletsjers in Oostenrijk en Zwitserland is het skiseizoen al begonnen. Denk bijvoorbeeld aan de Hintertuxer Gletscher, de Stubaier Gletscher, de Kitzsteinhorn bij Kaprun, de Pitztaler Gletscher en de gletsjerpistes van Sölden. Ook in het Zwitserse Saas-Fee en Zermatt zijn er mogelijkheden om vroeg in het seizoen te skiën.


Wel is het aanbod in oktober vaak nog beperkt. Niet alle liften en pistes zijn geopend en hoeveel je daadwerkelijk kunt skiën, hangt af van de sneeuw- en weersomstandigheden.


Lees ook: Openingskoorts in de Alpen - verse sneeuw én nieuwe skigebieden open dit weekend!

Nog 18 dagen tot de eerste grote seizoensopening!

De komende weken gaat het steeds sneller. Op 12 november staat de opening van het reguliere winterseizoen in Sölden gepland. Een week later, op 19 november, volgt Gurgl. Daarna staan onder andere Val Thorens, Ischgl en Obertauern op de kalender.


Voor wie alvast wil aftellen, hebben we een aantal belangrijke openingsdata op een rij gezet.

Grote seizoensopeningen in de Alpen

Skigebied

Geplande opening

Nog wachten*

Sölden (winterskigebied)

12 november

18 dagen

Gurgl

19 november

25 dagen

Val Thorens

21 november

27 dagen

Ischgl

26 november

32 dagen

Obertauern

27 november

33 dagen

St. Anton am Arlberg

2 december

38 dagen

Serfaus-Fiss-Ladis

4 december

40 dagen

Mayrhofen

4 december

40 dagen

Zillertal Arena

4 december

40 dagen

SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental

5 december

41 dagen

*Gerekend vanaf zondag 25 oktober 2026. Openingsdata zijn onder voorbehoud van sneeuw- en weersomstandigheden. Sommige gebieden starten met slechts een deel van de pistes en liften.

Luchtfoto Winteropening Sölden
Volgend weekend vindt de 'Winteropening' plaats in Sölden, twee weken later opent het complete skigebied

December: dan begint de winter pas echt

Hoewel je in november al op steeds meer plekken kunt skiën, begint het wintersportseizoen voor de meeste vakantiegangers pas in december. Vooral het eerste en tweede weekend van die maand staan in het teken van talloze seizoensopeningen. In Oostenrijk gaan dan onder andere de liften in Serfaus-Fiss-Ladis, Mayrhofen, de Zillertal Arena en SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental weer draaien, mits de omstandigheden het toelaten.


Ook in Frankrijk, Zwitserland en Italië openen in deze periode steeds meer skigebieden. Vanaf dat moment wordt het aanbod aan pistes snel groter en komt de kerstvakantie alweer in zicht.


Lees ook: Kalender opening skigebieden 2026/2027 - wanneer start het skiseizoen?

Skiën op de pistes van de Zillertal Arena
Begin december openen de pistes van de Zillertal Arena

En nu maar hopen op een sneeuwrijke winter!

De eerste sneeuwval van oktober, de korter wordende dagen en de naderende seizoensopeningen maken dat het wintersportgevoel steeds sterker wordt. Toch zeggen de sneeuwbeelden van deze week nog weinig over het verdere verloop van winter 2026/2027. Hoeveel sneeuw er in november en december valt, moeten we simpelweg afwachten.


Maar één ding is zeker: de komende weken gaan steeds meer skiliften draaien, worden de eerste pistes geprepareerd en maken de bergdorpen zich klaar voor een nieuw wintersportseizoen.


Dus haal die ski's of snowboard maar eens van zolder, controleer je wintersportuitrusting en begin alvast met dromen over je eerste afdaling. De winter komt eraan!

Thijs (1)

Over Thijs

Thijs is wintersport redacteur met meer dan 14 jaar ervaring in de reis- en wintersportbranche. Hij kent alle skigebieden in Vorarlberg op zijn duimpje, maar Sonnenkopf is zijn favoriet. Thijs is expert in het schrijven van teksten over bestemmingen, maar duikt ook graag in het laatste nieuws of deelt leuke weetjes en feitjes met je.